23. septembra 2022

Vplyv alkoholu a cigariet na oči a zrak

Oči rovnako ako iné ľudské orgány naše hriechy zaznamenávajú. Sú totiž jedným z najcitlivejších orgánov v ľudskom tele vôbec. Kým niektoré „prešľapy“ spôsobujú len unavené oči, iné môžu spôsobiť trvalé poškodenie zraku. Medzi takéto rizikové faktory patria legálne omamné látky alkohol a cigarety.

6. júla 2022

Ako na život s VPDM

Život s chronickým degeneratívnym ochorením VPDM (vekom podmienená makulárna degenerácia) si vyžaduje mnoho síl a energie, tak asi ako každé ťažké ochorenie zraku. Ochorenie na pacientov vplýva nielen psychicky, ale ak sa ochorenie zhorší, budú potrebné aj zásahy v domácnosti a v celkovom fungovaní pacienta.

18. mája 2022

Vplyv priameho slnka na oči

Každý rok sa už po dlhej a únavnej zime všetci tešia na prvé slnečné lúče. Okrem toho, že prinášajú mnoho radosti a úžitku, v určitých prípadoch môžu byť veľmi nebezpečné.

27. apríla 2022

Posilňujte svoje vnútorné slnečné okuliare

Sietnica sa skladá z miliónov nervových buniek, ktoré sú chránené pred poškodením tzv. makulárnymi karotenoidmi. Sú to celkom jednoduché zlúčeniny rozpustné v tukoch a v sietnici sa nachádzajú tri. Luteín a zeaxantín musíme prijímať z potravy, naše telo si ich nevie samo vytvoriť. Tretí mesozeaxanthin vzniká priamo v sietnici z luteínu.

19. júla 2021

Stavba oka a najlepšia starostlivosť o zrak

Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Oko sa skladá z mnohých komponentov, pričom jeho viditeľná časť predstavuje iba zlomok celej štruktúry.

14. decembra 2020

Únava očí. Čo nám naznačuje?

Máte často unavené oči? Alebo dokonca horšie videnie alebo iné problémy so zrakom? Nemávnite rukou nad miernym diskomfortom a nepohodlím očí a radšej si ich dajte vyšetriť u odborníka (oftalmológa), niekedy totiž môže byť príčinou únavy iná diagnóza, ktorá si vyžaduje ďalšiu liečbu.