27. apríla 2022

Posilňujte svoje vnútorné slnečné okuliare

Sietnica sa skladá z miliónov nervových buniek, ktoré sú chránené pred poškodením tzv. makulárnymi karotenoidmi. Sú to celkom jednoduché zlúčeniny rozpustné v tukoch a v sietnici sa nachádzajú tri. Luteín a zeaxantín musíme prijímať z potravy, naše telo si ich nevie samo vytvoriť. Tretí mesozeaxanthin vzniká priamo v sietnici z luteínu.

19. júla 2021

Stavba oka a najlepšia starostlivosť o zrak

Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Oko sa skladá z mnohých komponentov, pričom jeho viditeľná časť predstavuje iba zlomok celej štruktúry.

14. decembra 2020

Únava očí. Čo nám naznačuje?

Máte často unavené oči? Alebo dokonca horšie videnie alebo iné problémy so zrakom? Nemávnite rukou nad miernym diskomfortom a nepohodlím očí a radšej si ich dajte vyšetriť u odborníka (oftalmológa), niekedy totiž môže byť príčinou únavy iná diagnóza, ktorá si vyžaduje ďalšiu liečbu.

28. januára 2020

Zinok a selén. Aký význam majú pre naše oči?

Rozmanitosť stravy nám zabezpečuje prísun rôznych živín a stopových prvkov, ktoré potrebujeme pre správne a zdravé fungovanie organizmu. Teraz sa bližšie pozrieme na selén a zinok, ktoré majú nenahraditeľnú úlohu aj pri výžive našich očí.