Ako na život s VPDM

Život s chronickým degeneratívnym ochorením VPDM (vekom podmienená makulárna degenerácia) si vyžaduje mnoho síl a energie, tak asi ako každé ťažké ochorenie zraku. Ochorenie na pacientov vplýva nielen psychicky, ale ak sa ochorenie zhorší, budú potrebné aj zásahy v domácnosti a v celkovom fungovaní pacienta.

Definícia VPDM

Podstatou vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice v ľudskom oku. Pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Chorobou je postihnutý stred zorného poľa, periférne videnie ostáva zachované. Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starší ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky. Poznáme vlhkú aj suchú formu VPDM, viac si o chorení prečítajte v našom článku.

Praktické rady pre život s VPDM

Pre pacienta s VPDM je najdôležitejšie, aby sa kvalita jeho života znížila čo najmenej. Musíte dbať hlavne na bezpečnosť pacienta v domácnosti. Vzhľadom na oslabenie zraku je dôležité zabezpečiť:

  • Väčšie predmety – hodinky, kalendár, telefón a pod.
  • Väčšie písmo – na telefóne, počítači a pod.
  • Lupa – je dobrým pomocníkom pri čítaní, alebo využite audioknihy, podcasty a pod.
  • Lepšie osvetlenie
  • Čo najväčší farebný kontrast

Dodržiavanie liečby a správnej výživy

Keďže sa VPDM nedá vyliečiť, liečba spočíva len v spomalení progresu ochorenia. O to dôležitejšie je predpísanú liečbu dodržiavať, aby pacient úplne neoslepol a zachoval sa mu zrak aspoň čiastočne. Základom prevencie a liečby VPDM je zdravá a vyvážená strava. Z hľadiska zdravej výživy je najlepšie prijímať karotenoidy z potravín na ne bohatých alebo prírodných výživových doplnkov, kde sa uplatňuje ich synergický efekt. Nebojte sa preto konzumácie ovocia a zeleniny žltej, červenej, oranžovej, ale aj zelenej farby. Spomeňme napríklad mrkvu, batáty (sladké zemiaky), hokkaido, papriku, marhule, paradajky, červený melón, grapefruit či listovú zeleninu. Zdrojom luteínu a zeaxanínu sú aj vaječné žĺtky alebo avokádo či hurmikaki. Spomínané potraviny obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré dokážu chrániť bunky sietnice pred trvalým poškodením. Často však bežná strava na pokrytie všetkých potrieb nestačí, najmä ak by sme ich mali zjesť každý deň v správnom pomere.

So správnou a cielenou výživou môžete potreby na výživu svojich očí veľmi dobre pokryť. Výživové doplnky Ocuvite* boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Ocuvite Complete*, Ocuvite Lutein forte* a Ocuvite Lutein Premium* obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite* pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach. Ocuvite Lutein Premium* obsahuje v jednej tablete vyššie množstvo luteínu aj zeaxanínu, aj preto ešte lepšie vyživuje centrálnu oblasť sietnice a podporuje tak vaše dobré a ostré videnie.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

Zdieľať na