Ako hypertenzia škodí našim očiam

hypertenzia

Hypertenzia – hovorovo vysoký krvný tlak – je tichý zabijak, ktorého negatívne dopady badáme na viacerých systémoch nášho tela. Medzi asi najznámejšie dôsledky hypertenzie sa radí poškodenie ciev, problémy so srdcom, infarkt či mŕtvica. Dôsledky, o ktorých až tak veľmi nepočúvame sú problémy s potenciou, ochorenia obličiek a problémy so zrakom. V rámci upozorňovania na riziká a dôsledky hypertenzie je nesmierne dôležité zameriavať sa na prevenciu, ktorá môže zachrániť nielen náš kardiovaskulárny systém, ale spolu s ním aj náš zrak, vďaka ktorému máme možnosť si naplno užívať krásy života.

HT_tabulka

Akým spôsobom hypertenzia škodí očiam

Vysoký krvný tlak významne poškodzuje cievy v celom našom tele. Známe sú prípady aneuryzmy (výduť cievy v dôsledku poškodenia cievnej tepny) či aterosklerózy (ukladanie tukových častíc na stenu tepny) a prasknutia ciev v dôsledku týchto patologických stavov. Hypertenzia môže však významne poznamenať aj cievy v našich očiach a to konkrétne v sietnici. Tieto cievy zásobujú sietnicu kyslíkom a živinami a starajú sa tak o plnú funkčnosť nášho zraku. Sietnica je vnútorná vrstva očnej buľvy, pričom obsahuje fotosenzitívne zrakové bunky – tyčinky a čapíky. Primárne plní funkciu prenášača nervových vzruchov do mozgu, kde vzniká zrakový vnem a my si tak uvedomujeme, čo vlastne vidíme. Vysoký krvný tlak spôsobuje zhrubnutie týchto ciev, ich blokovanie a následné krvácanie do sietnice a sklovca. Živiny a kyslík sa tak nedokážu do oka dostať a sietnica tým pádom nemôže normálne fungovať – tento stav sa odborne nazýva retinopatia.     

Hypertenzná a diabetická retinopatia

Obozretní buďte aj vtedy, ak trpíte cukrovkou. Hypertenzia a diabetes sa navzájom ovplyvňujú, pričom je zároveň známe, že aj cukrovka sama o sebe dokáže spôsobiť retinopatiu (diabetická retinopatia ako samostatný typ retinopatie). V prípade, že trpíte diabetom, je nutné pravidelne absolvovať vyšetrenia u očného lekára. Stav hyperglykémie vplýva na štrukturálne zmeny ciev, čoho následkom hrozí vznik mikroaneuryziem – z ciev tak môže presakovať krv priamo do sietnice,  čo spôsobuje závažné problémy so zrakom, až slepotu.

Príznaky, pri ktorých by ste mali určite spozornieť sú:

  • Náhla strata zraku, aj keď na krátky čas.
  • Videnie čiernych škvŕn.
  • V zornom poli pozorujete slepý bod.
  • Vidíte rozmazane.
  • Máte výrazne problémy s čítaním a zaostrovaním.

Pri týchto príznakoch treba okamžite navštíviť lekára a konzultovať možnosti liečby, aby sa predišlo úplnej strate zraku.

Prevencia hypertenzie

Živiny a kyslík potrebujú mať do sietnice voľnú cestu. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité udržiavať si naše cievy zdravé a v poriadku. V opačnom prípade hrozí, že ich priechodnosť bude znížená a živiny a kyslík tak nebudú vedieť optimálne sietnicu zásobovať. Úplne základným prvkom v rámci prevencie vysokého krvného tlaku je jeho sledovanie prostredníctvom tlakomeru. Na to, aby sme si udržali krvný tlak v optimálnych hodnotách je dôležité vyhýbať sa fajčeniu, nadmernému používaniu soli v jedálničku a nadmernej konzumácií alkoholu. Zároveň je dôležité strážiť si hmotnosť, cholesterol a pravidelne športovať. Nezabúdajte tiež na pravidelné preventívne prehliadky! 

Podporte zdravie vašich očí prostredníctvom správnej výživy

Okrem dodržiavania preventívnych zásad v rámci predchádzania hypertenzii, môžete svojim očiam poskytnúť patričnú starostlivosť aj prostredníctvom výživových doplnkov Ocuvite Complete*, Ocuvite Lutein forte* a Ocuvite Lutein Premium*, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Cielená výživa pre oči je správna cesta ako si zabezpečiť dostatočné množstvo látok pre výživu očí, ktoré si telo samo nevie vytvoriť a teda je odkázané na ich prísun zvonka. Výživové doplnky Ocuvite* obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite* pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

 

Zdieľať na