Vplyv alkoholu a cigariet na oči a zrak

Oči rovnako ako iné ľudské orgány naše hriechy zaznamenávajú. Sú totiž jedným z najcitlivejších orgánov v ľudskom tele vôbec. Kým niektoré „prešľapy“ spôsobujú len unavené oči, iné môžu spôsobiť trvalé poškodenie zraku. Medzi takéto rizikové faktory patria legálne omamné látky alkohol a cigarety.

Okamžitý a dlhodobý vplyv alkoholu na oči

Pri nadmernom užití alkoholu sa stretávame s rôznymi príznakmi aj na očiach. Dúhovka pracuje pomalšie, zrenička sa rozširuje, zužuje a opäť rozširuje vzhľadom na množstvo vypitého alkoholu. Ak intoxikácia alkoholom rastie, prichádza dvojité videnie, zhoršené periférne videnie a obmedzené videnie len na malú oblasť. Pri ťažkej opitosti sa výrazne spomaľujú reakcie zreničky. Pre vysoké štádium intoxikácie je charakteristická aj šeroslepota či halucinácie. Nezvratný vplyv na zrak má užitie zle vypáleného domáceho alkoholu s obsahom metanolu. Pri otrave hrozí toxické poškodenie očného nervu, slepota až smrť. Pravidelným užívaním alkoholu dochádza k poškodeniu očných tkanív , sietnice a optického nervu. Alkohol sťahuje cievy, najmä u starších ľudí spôsobuje sklerózu ciev a prispieva k zvýšenému výskytu niektorých chorôb, najmä degenerácii makuly – straty schopnosti kvalitného videnia. Na toto ochorenie trpia fajčiari až niekoľkonásobne častejšie než nefajčiari.

Toxické cigarety negatívne ovplyvňujú zdravie očí

Nielen alkohol, ale aj cigarety môžu spôsobiť nevratné poškodenie zraku. Fajčenie poškodzuje zrakový nerv, čo znižuje zrakovú ostrosť. Pravidelní fajčiari trpia makulárnou degeneráciou (VPDM) oveľa častejšie. VPDM postihuje centrálne videnie a môže prerásť až do slepoty najmä u starších ľudí. Okrem VPDM fajčiari často trpia šedým zákalom alebo zeleným zákalom. Aj tieto ochorenia môžu viesť k slepote.

Výživa pre ostrý zrak

V skratke sme si uviedli, čo vám hrozí, ak budete nadmerne a pravidelne užívať tieto legálne drogy. Vaše oči budú trpieť a zrak bude pomaly slabnúť a odumierať. Čo vám pomôže? Aby oči lepšie fungovali, potrebujú správnu výživu, nie toxické látky. Vyvážená strava bohatá na podporné a výživné látky zabezpečí, že obranný systém oka zostane v dobrej kondícii. Nikto však nevie, či má, alebo nemá dostatočný prísun všetkých dôležitých živín. Najmä u starších ľudí dochádza postupne k poklesu výživových látok v krvi a sietnici, a tým slabne aj obranný systém oka. Odporúčame vám užívať doplnkové vitamíny, najmä luteín a zeaxantín. Pri procese ochrany oka sú dôležité aj vitamíny A, C a E, rovnako ako minerály zinok a selén. Všetky tieto výživné látky nájdete vo výživových doplnkoch Ocuvite.* Výživové doplnky Ocuvite* boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite Complete*, Ocuvite Lutein forte* a Ocuvite Lutein Premium* neutralizujete voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

Zdieľať na