Príčiny vzniku zeleného zákalu, jeho prejavy a liečba

Glaukóm, označovaný aj ako zelený zákal, je ochorenie, pri ktorom odumiera zrakový nerv a následne sa poškodzuje zrak. V poslednom štádiu ochorenia hrozí úplná slepota. Funkciou zrakového nervu je predovšetkým prenášanie obrazových informácií z oka do mozgu a ak nerv odumrie, pacient prestane vidieť. Rizikovými faktormi pre vznik glaukómu sú predovšetkým vyšší vek, vysoký vnútroočný tlak, ženské pohlavie či cievne ochorenia.

glaukom

Príčiny vzniku glaukómu

Jeden z najčastejších dôvodov, prečo zrakový nerv odumiera, je vysoký vnútroočný tlak. Ten sa môže v priebehu času zvyšovať bez závažnejších subjektívnych príznakov, ak však ostáva nepovšimnutý a neliečený, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Za rizikový faktor zvyšovania vnútroočného tlaku sa považuje stres, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie či málo pohybu. Zvyšovať očný tlak môže však aj nadmerná fyzická záťaž. Významným faktorom pre vznik glaukómu je tiež genetická predispozícia na glaukóm, respektíve výskyt iných očných ochorení v rodine. Na vnútroočný tlak však môžu nepriaznivo vplývať aj cukrovka či užívanie kortikoidov.

Za zvyšovanie tlaku v oku je zodpovedné predovšetkým nesprávne odtekanie vnútroočnej tekutiny (komorový mok) z oka ak sú odtokové dráhy zablokované. Za optimálnych fyziologických podmienok v oku cirkuluje kvapalina veľmi podobná vode (98 % voda), avšak obsahuje aj látky ako ióny vápnika, draslíka, sodíka, aminokyseliny, bielkoviny, glukózu a iné. Stará sa o správnu funkciu oka a udržiava jeho tvar. Ak táto tekutina nemá kam odtekať, tlak v oku sa stupňuje. Zdravé hodnoty očného tlaku by sa mali pohybovať v rozmedzí 10 až 21 mmHg, pričom jeho hodnota môže počas dňa kolísať.

Prejavy a liečba

Prejavy ochorenia závisia od typu glaukómu. Najčastejšie vyskytujúcim sa typom je primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Zdravotný stav oka sa zhoršuje pomaly a plazivo, často aj bezpríznakovo. Rozhodne však neodkladajte návštevu očného lekára, ak sa u vás vyskytnú príznaky ako:

  • zúžené zorné pole
  • znížená schopnosť periférneho videnia
  • fotosenzitivita
  • bolesť hlavy
  • nevoľnosť
  • zvýšený vnútroočný tlak
  • rozmazané videnie

Liečba sa odvíja od typu glaukómu, ktorým je oko postihnuté. V menej závažných a dobre diagnostikovaných prípadoch sa zvyknú používať kvapky do očí, no mnohokrát si glaukóm vyžaduje buď laserovú operáciu, či iný chirurgický zákrok.

Podporte zdravie vašich očí

Ocuvite so svojim jedinečným zložením spĺňa požiadavku v rámci preventívnych opatrení glaukómu. Výživové doplnky Ocuvite* Complete, Ocuvite* Lutein forte a Ocuvite* Lutein Premium, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, obsahujú dostatočné množstvo látok pre výživu očí, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a teda je odkázané na ich prísun zvonku. Výživové doplnky Ocuvite* obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite* pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

 

Zdroje:

 

Zdieľať na