Zdravá a vyvážená strava je základom toho, aby všetky procesy v našom tele mohli fungovať správne. Mnohí trpia nedostatkom správnej výživy, ale na druhej strane prebytkom tej nesprávnej alebo nezdravej. Možno ste sa stretli s tvrdením, že 50 % stravy konzumujeme pre podporu nášho života a 50 % konzumujeme pre podporu lekárov… Pôžitok z jedla by nemal v žiadnom prípade prevyšovať nad výživovou hodnotou prijímanej stravy. Naučte svoje telo jesť zdravo a chutne!

Toto si na tanier nedávajte

Nadmerná konzumácia uvedených jedál a potravín vedie k zdravotným problémom, ako je napríklad narušenie funkcie imunitného systému, alergie, problémy s obezitou, cukrovkou či inými vážnymi ochoreniami celostného charakteru. Medzi najväčšie hrozby patria:

  • rafinovaný cukor
  • biela rafinovaná múka
  • alkohol
  • nadmerné solenie jedál
  • polotovary
  • vysoko priemyselne spracované potraviny
  • stužené rastlinné tuky

Benefity zdravej výživy

Základným ukazovateľom správnej a zdravej výživy je nutričná hodnota daného jedla či potraviny. Nerozhodujú kalórie, ale nutričná hodnota, čiže výživná hodnota pre náš organizmus. Optimálny jedálniček by mal obsahovať dostatočné množstvo minerálnych látok, stopových prvkov, zdravých tukov, bielkovín, sacharidov, vitamínov, čerstvých a funkčných potravín. Dôležitý je aj dostatočný pitný režim. Najdôležitejšie benefity zdravého stravovania:

  • Lepšia fyzická a psychická kondícia – zlepšenie mozgových funkcií vrátane pamäti a dobrej nálady
  • Zlepšenie trávenia a zníženie telesnej hmotnosti – vďaka optimálnemu príjmu vlákniny, prebiotík a probiotík
  • Postupné znižovanie rizika vzniku civilizačných chorôb – cukrovka, kardiovaskulárne choroby, rakovina a pod.
  • Lepšia kvalita života

 Zdravá výživa pre správne fungovanie očí

Ochranný mechanizmus očí zlepšujú najmä potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a karotenoidy. Najlepším živočíšnym zdrojom omega 3 mastných kyselín sú tučné ryby žijúce v studených vodách (losos, sardinky, tuniak, makrela, sleď). V rastlinnej podobe ich môžete konzumovať v semienkach (ľanové, slnečnicové, chia) či orechoch (vlašské, pekanové, makadamové alebo arašidy). Ako antioxidanty najlepšie pôsobia vitamíny A,C, E a zinok. Zdrojom vitamínu A je mrkva, listová zelenina či pečeň alebo maslo. Vitamín C nájdeme v citrusoch, zelenej paprike, brokolici, rajčinách a zemiakoch. Vitamín E sa nachádza v orechoch, listovej zelenine, pšeničných klíčkoch, avokáde a vajciach. Zinok nájdeme v rybách, červenom mäse a celozrnnom pečive. Kľúčovou zložkou podporujúcou ochranný mechanizmus očí sú karotenoidy luteín a zeaxantín. Dobrým zdrojom karotenoidov sú listová zelenina, pomaranče, brokolica, kukurica, papriky a vaječné žĺtky.

Cielená výživa očí

Žiadnu zo spomínaných zložiek stravy si telo nevie samo vytvoriť. Aj preto sú tu výživové doplnky Ocuvite* Complete, Ocuvite* Lutein forte a Ocuvite* Lutein Premium, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Cielená výživa pre oči je správna cesta ako si zabezpečiť dostatočné množstvo látok pre výživu očí, ktoré si telo samo nevie vytvoriť a teda je odkázané na ich prísun zvonka. Výživové doplnky Ocuvite* obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite* pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

Zdieľať na