Posilňujte svoje vnútorné slnečné okuliare

Základnou podmienkou ostrého videnia je zdravá sietnica. Tá sa skladá z miliónov nervových buniek, ktoré sú chránené pred poškodením tzv. makulárnymi karotenoidmi. Sú to celkom jednoduché zlúčeniny rozpustné v tukoch a v sietnici sa nachádzajú tri. Luteín a zeaxantín musíme prijímať z potravy, naše telo si ich nevie samo vytvoriť. Tretí mesozeaxanthin vzniká priamo v sietnici z luteínu.

Luteín ako biologické slnečné okuliare

Žltooranžové farbivo luteín patriace do skupiny karotenoidov, je základnou výživou pre sietnicu. V tejto časti oka, ktorá je zodpovedná za ostrosť videnia sa nachádza až v 100 násobne vyššej koncentrácii. Je dokázané, že luteín je špecifický antioxidant potrebný pre udržanie zdravého zraku a jeho pravidelné užívanie môže mať priaznivý vplyv na funkciu očí. Výnimočný luteín okrem výživnej funkcie pôsobí aj ako biologické „slnečné okuliare“, takže chráni oči pred UVA a UVB lúčmi, čím znižuje nebezpečenstvo vzniku očných chorôb. Luteín v oku filtruje škodlivé vysokoenergetické vlnové dĺžky zo svetla a chrániť tak bunky očí.

Luteín ako účinný ochranca

Luetín je tiež dôležitý antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice. Preto zohráva dôležitú úlohu aj pri ochrane sietnice pred rôznymi ochoreniami. Pôsobí preventívne pri kataraktoch (ochorenie očnej šošovky),  znižuje tiež riziko makulárnej degenerácie spájajúcej sa s pribúdajúcim vekom. Aj preto je dôležité luteín prijímať v dostatočnom dennom množstve (6-12 mg denne).

Prírodné zdroje luteínu

Prírodný luteín je rozpustný v tukoch a nie je rozpustný vo vode. Produkovaný je výhradne rastlinami, ktoré sú najvýznamnejším prirodzeným zdrojom vo výžive človeka. Vyskytuje sa napríklad v žltých kvetoch rastliny nechtíka, aksamietnice, púpavy či kapucínka. Luteín sa v malej miere vyskytuje tiež v živočíšnej strave, a to v mäse zvierat či žĺtkach. Z ovocia a zeleniny sú hlavnými zdrojmi luteínu všetko čo je červené, oranžové či žlté. Bohatým zdrojom luteínu sú mrkva, sladké zemiaky, hokkaido, marhule, pomaranče, červený melón, grapefruit kukurica, či paradajky, ale aj listová zelenina, brokolica, avokádo či špenát.

Cielená výživa pre oči

Prírodným zdrojom karotenoidov luteínu sú aj výživové doplnky Ocuvite*, najmä teda Ocuvite lutein forte* a Ocuvite lutein Premium*, ktorý obsahuje v jednej tablete vyššie množstvo luteínu, aj preto ešte lepšie vyživuje centrálnu oblasť sietnice a podporuje tak dobré a ostré videnie. Všetky výživové doplnky Ocuvite* boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Zabezpečujú cielenú výživu očí a okrem luteínu obsahujú aj ďalší dôležitý karotenoid  zeaxantín, ďalej vitamíny C a E, ďalšie minerály a zinok, ktorý prispieva k udržaniu dobrého zraku. Výživové doplnky Ocuvite* obsahujú luteín a zeaxanín získaný z extraktu kvetov aksamietnice (lat. Tagetes erecta L).

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

Zdieľať na