Únava očí. Čo nám naznačuje?

Máte často unavené oči? Alebo dokonca horšie videnie alebo iné problémy so zrakom? Nemávnite rukou nad miernym diskomfortom a nepohodlím očí a radšej si ich dajte vyšetriť u odborníka (oftalmológa), niekedy totiž môže byť príčinou únavy iná diagnóza, ktorá si vyžaduje ďalšiu liečbu.

Unavené oči zažil každý z nás

Unavené oči sú bežné a zažil to asi každý z nás. Spôsobujú ich rôzne faktory. Medzi najčastejšie patria nedostatok spánku, alergie, príliš dlhá práca na počítači (s digitálnymi zariadeniami), zlé svetelné podmienky, dlhodobé vedenie vozidla, dlhé čítanie alebo akákoľvek iná činnosť, ktorá vyžaduje intenzívnu pozornosť očí počas dlhšej doby alebo aj nedostatočná vnútorná výživa.

Unavené oči sa zvyknú prejaviť takto:

  • Začervenanie alebo podráždenie očí
  • Suché oči
  • Vodnaté (slzavé) oči
  • Rozmazané videnie
  • Citlivosť na svetlo
  • Pocit ťažoby v očiach

Pomoc unaveným očiam

Unavené oči dokážu byť nepríjemné viac než čokoľvek iné. Ako bojovať proti únave? Dbajte na dostatok výdatného spánku, skontrolujte osvetlenie a nastavte ho správne, robte si časté prestávky, keď pozeráte televíziu alebo pracujete na počítači, uistite sa, že nosíte okuliare alebo šošovky aké naozaj potrebujete a v neposlednom rade dbajte na správnu vnútornú výživu očí.

Cielená výživa

Jedzte vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa produktom z bielej múky a tukom presiaknutým potravinám a jedlám. Často však bežná strava na pokrytie všetkých potrieb nestačí, najmä ak by sme ich mali zjesť každý deň v správnom pomere.

So správnou a cielenou výživou vo forme výživových doplnkov môžete potreby na výživu svojich očí veľmi dobre pokryť. Výživové doplnky Ocuvite boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Ocuvite CompleteOcuvite Lutein forte a Ocuvite Lutein Premium obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá zabrániť namáhaniu očí, no ak nezaberú, možno je na mieste vyhľadať očného lekára (oftalmológa).

Návšteva oftalmológa

Ruku na srdce – kedy naposledy ste boli u očného lekára? Zdravý človek, ktorý nebadá zmeny na svojom zraku, by mal chodiť k očnému na preventívne prehliadky minimálne raz za dva roky, v niektorých prípadoch aj častejšie. S pribúdajúcim vekom by sa frekvencia návštev očnej ambulancie mala zintenzívniť, keďže po štyridsiatke sa objavuje presbyopia.

Očné vyšetrenie v skratke

Jednou veľkou výhodou očného vyšetrenia je to, že nebolí. Ak nemáte aktuálne nepríjemné pocity z vašich očí (napr. kvôli únave, zápalu a pod.), tak z vyšetrenia ho mať určite nebudete.

Ostrosť zraku – odborne vízus. Vo väčšine prípadov je to pozeranie sa na obrázok vzdušného balóna, ktorý je najskôr rozostrený a vďaka približovaniu sa / vzďaľovaniu sa obrázok v prístroji zaostruje. Podstatou je, aby oko identifikovalo dva čo najbližšie pri sebe ležiace body ako dva samostatné objekty. Vykonáva sa pre každé oko zvlášť. Dôležité je, aby ste mali bradu pri vyšetrení dobre zafixovanú (podopretú), aby pri meraní nevznikli žiadne odchýlky.

Vnútroočný tlak – ide o bezbolestné a bezkontaktné vyšetrenie tonometrom, pri ktorom si trochu preskúšate aj svoje reflexy. Oči, pekne jedno po druhom, budú reagovať na fúknutie vzduchu z tonometra, pričom by ste sa mali snažiť nežmurknúť práve pri zameriavaní hodnoty. Vďaka nameraným hodnotám vnútroočného tlaku môžete predchádzať alebo včas diagnostikovať zelený zákal. Správny tlak pomáha zachovávať stály tvar oka a chráni ho pred deformáciami.

Vyšetrenie očného pozadia – prebieha pomocou oftalmoskopu. Pred samotným vyšetrením očnej šošovky sa zväčša aplikujú do očí špeciálne kvapky na rozšírenie zreničiek. Zvyknú v očiach máličko štípať, avšak po pár minútach tento jav prejde, oči je lepšie mať pár minút zatvorené. Očný lekár vyšetruje oftalmoskopom očný nerv, makulu (najostrejší bod videnia), sklovec a sietnicu spolu s jemnými žilkami, ako aj jej vonkajšiu časť. Dôležité je sledovať žlté jasné svetlo v smeroch, ako lekár naviguje (hore, hore vľavo, vpravo, a pod.)

Návšteva očného lekára by mala byť vo vašom záujme a nemali by ste ju zbytočne odkladať. Môžete si skúsiť jednoduchý online test očí na našej stránke, ale aj napriek dobrému výsledku určite choďte aj na vyšetrenie k lekárovi. Zmeny v očiach, ktoré môžete mať, nemusíte ani vnímať a vďaka špeciálnym prístrojom, ktorými očný lekár disponuje, odhalíte prípadné odchýlky včas. A možno sa len potešíte slovám lekára, ktorý vás pochváli, že sa o svoje oči dobre staráte a nepotrebujete ďalšiu liečbu.

Zdieľať na