Zinok a selén. Aký význam majú pre naše oči?

O vyváženej strave ste už mnohokrát čítali či počuli. Nie je to samozrejme náhoda, rozmanitosť stravy nám zabezpečuje prísun rôznych živín a stopových prvkov, ktoré potrebujeme pre správne a zdravé fungovanie organizmu. Teraz sa bližšie pozrieme na selén a zinok, ktoré majú nenahraditeľnú úlohu aj pri výžive našich očí.

Ak si chcete zabezpečiť ich prísun v potrebnom množstve, spoľahnite sa na výživové doplnky Ocuvite, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú vyváženú kombináciu kvalitných výživových látok s blahodarným účinkom na oči. Ocuvite Complete, Ocuvite Luteín forte a aj najnovší Ocuvite Lutein Premium obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E.

Zinok

Zinok sa nachádza v očných tkanivách vo vysokej koncentrácii a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Konkrétne ho v oku v najvyššej koncentrácii nájdeme v očnej dúhovke. Pri zníženej hladine zinku v organizme môže dôjsť aj k poruchám zraku.

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý stimuluje aktivitu asi 100 enzýmov v ľudskom tele. Je koncentrovaný najmä vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate. Hoci množstvo zinku, potrebné pre správne fungovanie tela je pomerne malé, jeho účinky na organizmus sú vysoké. Potrebuje ho každá bunka nášho tela pri jeho zásadných funkciách, ako je zažívanie, rozmnožovanie, rast, či činnosť mozgu.Ďalšou podstatnou funkciou zinku v tele je zabezpečenie správnej funkcie imunitného systému. Ľudia, ktorí majú chronický nedostatok zinku sú dokázateľne náchylnejší na infekčné a zápalové ochorenia.

Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne, napríklad žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, ryža, slnečnicové a tekvicové semená, mak, strukoviny, červené mäso, ryby, huby, žĺtky atď. V tele sa nevytvárajú veľké zásoby a preto je potrebné zinok neustále dopĺňať. Dostatočný prísun zinku, predovšetkým prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov Ocuvite, podporuje dobrý zrak, imunitný systém a zlepšuje celkovú odolnosť ľudského organizmu.

Selén

Úlohou selénu je ochrana buniek očí pred oxidatívnym stresom. Pôsobí proti predčasnému starnutiu buniek. Znamená to, že neutralizuje voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice či iných častí oka. Potom môžu všetky bunky oka fungovať správne a nedochádza k degeneratívnym zmenám, ktoré majú negatívny vplyv na ostrosť zraku.

Selén je stopový prvok, ktorý sa v ľudskom organizme nachádza hlavne v pečeni, obličkách, slezine a pankrease. Špeciálne u mužov je obsiahnutý aj v semenníkoch, takže jeho hladina a prítomnosť má vplyv na potenciu a dozrievanie spermií. Dnes vieme, že je nevyhnutný pre srdce, vlasy, nervy, pohybový aparát, plodnosť aj oči. Nedostatok selénu v ľudskom organizme sa prejavuje zníženou výkonnosťou a slabosťou, poruchami pečene či kožnými ochoreniami.

Selén sa vo výživových doplnkoch Ocuvite nachádza vo forme kvasníc obohatených o selén. Okrem ochrannej funkcie prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy a pomáha správnemu fungovaniu imunitného systému. Zdrojom selénu sú para orechy, slnečnicové semená, tuniak, morčacie a kuracie mäso či vajcia.

Zdieľať na