Ocuvite pod lupou

Výživové doplnky s vitamínmi, minerálmi a karotenoidmi – OCUVITE – obsahujú vyváženú kombináciu látok dôležitých pre výživu očí. Ich veľký prínos pre vaše zdravie spočíva v tom, že obsahujú najmä látky, ktoré si nevie telo samo vytvoriť a je odkázané na ich prísun zo stravy alebo z výživových doplnkov.

Zloženie produktov Ocuvite

Výživové doplnky Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte svojím zložením kopírujú potreby dospelého človeka na kvalitnú výživu očí a teda ostrého zraku. S pribúdajúcim vekom sa môžete stretnúť s oslabeným videním a vtedy potrebujete oči podporiť výživou, aby si svoju funkciu plnili čo najlepšie a čo najdlhšie. Ocuvite produkty obsahujú vyváženú kombináciu karotenoidov (luteín a zeaxantín), zinku, selénu a vitamínov C a E. Poďme si jednotlivé zložky rozobrať podrobnejšie. Presné množstvá jednotlivých zložiek nájdete na našej hlavnej stránke.

Karotenoidy luteín a zeaxanín z extraktu kvetov aksamietnice

Antioxidanty  luteín a zeaxanín nájdete vo vysokej koncentrácii (až niekoľko 100 násobne vyššej) v centrálnej oblasti sietnice, ktorá je zodpovedná za ostré videnie. Zo 600 karotenoidov nachádzajúcich sa v prírode sa len tieto dva ukladajú v očnej sietnici (v žltej škvrne). Preto je prísun týchto minerálov do tela kľúčový. Karotenoidy luteín a zeaxantín sa nachádzajú hlavne v zelenej listovej zelenine (kučeravý kel, špenát, púpavové listy, žerucha, čakankové listy, bazalka atď.), ale v menšom množstve aj v iných potravinách (hurmikaki, avokádo). Ich úlohou je filtrovať škodlivé vysokoenergetické vlnové dĺžky zo svetla a chrániť tak bunky očí. Antioxidačné živiny ďalej neutralizujú voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice. Preto zohrávajú dôležitú úlohu aj pri prevencií kataraktov (ochorenie očnej šošovky, ktoré vzniká znížením jej priehľadnosti až úplnou stratou priehľadnosti v dôsledku štrukturálnych zmien). Luteín a zeaxantín tiež znižujú riziko makulárnej degenerácie spájajúcej sa s vekom. Je potvrdené, že užívanie kvalitných výživových doplnkov, znižuje riziko rozvoja neskoršej makulárnej degenerácie spájajúcej sa s vyšším vekom. Výživové doplnky Ocuvite obsahujú luteín a zeaxanín z extraktu kvetov aksamietnice (lat. Tagetes erecta L).

Zinok

Zinok sa nachádza v očných tkanivách vo vysokej koncentrácii a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Konkrétne ho najviac nájdeme v očnej dúhovke. Pri zníženej hladine zinku v organizme môže dôjsť aj k poruchám zraku. Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, ryža, slnečnicové a tekvicové semená, mak, strukoviny, mäso, huby, žĺtky atď. V tele sa nevytvárajú veľké zásoby a preto je potrebné zinok neustále dopĺňať. Dostatočný prísun zinku, predovšetkým prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov Ocuvite podporuje dobrý zrak, imunitný systém a zlepšuje celkovú odolnosť ľudského organizmu.

Selén a vitamíny C a E

Úlohou všetkých troch látok je ochrana buniek očí pred oxidatívnym stresom. Znamená to, že neutralizujú voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice či iných častí oka. Potom môžu všetky bunky oka fungovať správne a nedochádza k degeneratívnym zmenám, ktoré majú negatívny vplyv na ostrosť zraku.

Selén sa vo výživových doplnkoch Ocuvite nachádza vo forme kvasníc obohatených o selén. Okrem ochrannej funkcie prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy a pomáha správnemu fungovaniu imunitného systému. Zdrojom selénu sú para orechy, slnečnicové semená, tuniak, morčacie a kuracie mäso či vajcia.

Vitamín C (kyselina L-askorbová) je pre život nevyhnutný. Zdravá strava každého človeka by mala obsahovať dostatok potravín s vysokým obsahom vitamínu C. Nájdeme ho najmä v ovocí a zelenine a jednou z jeho hlavných úloh je ochrana buniek v tele, je to silný antioxidant.

Vitamín E zabraňuje voľným radikálom v tom, aby poškodzovali bunky. Voľné radikály poškodzujú a oslabujú bunky, a tým urýchľujú starnutie. Pri nedostatku vitamínu E sa môže poškodiť sietnica.  Podstata tohto ochorenia spočíva v poškodení makuly, malej časti sietnice oka. Poškodenie makuly je väčšinou spájané s vyšším vekom, pričom celosvetovo ide o jednu z hlavných príčin stareckej slepoty.

Zdieľať na