Zaujímavosti o karotenoidoch
Máte radi oranžovú alebo skôr červenú? Váš organizmus potraviny oranžovej, žltej či červenej farby priam zbožňuje! Sú plné vitamínov, minerálov a stopových prvkov dôležitých pre zdravie. Čo konkrétne o nich vieme a prečo sú pre náš zrak prospešné? Veď už známe „Daj si mrkvu, budeš mať dobrý zrak“ určite nevzniklo náhodou. Do oranžova sfarbené ovocie a zelenina obsahujú okrem iného cenné karotenoidy. Práve karotenoidy – červenožlté pigmenty – dodávajú týmto plodom ich typické sfarbenie. Karotenoidy sa okrem zeleniny a ovocia nachádzajú aj napríklad v kvetoch, ale aj v živočíchoch.
Úloha karotenoidov v organizme človeka
Z hľadiska zdravia človeka je kľúčové, že karotenoidy majú vysokú biologickú aktivitu a pôsobia synergicky. Majú antioxidačný účinok, takže chránia bunky pred vplyvom voľných radikálov a následným vznikom niektorých ochorení. Ďalej podporujú imunitu, pomáhajú uchovávať zdravú kožu, sliznice, prostatu, ženské reprodukčné orgány, srdce, cievy a oči. Vďaka nim sme v lete pekne opálení a výnimočný luteín okrem výživnej funkcie pôsobí aj ako biologické „slnečné okuliare“, takže chráni oči pred UVA a UVB lúčmi. Medzi najvýznamnejšie karotenoidy patria alfa a betakarotén, luteín, zeaxantín a lykopén.
Betakarotén chráni najmä srdce a cievy, pretože bráni oxidácii cholesterolu. Má priaznivý vplyv na činnosť bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám. Chráni pokožku pred slnečnými lúčmi, spomaľuje jej starnutie a je prevenciou rakoviny kože. Spolu s alfakaroténom sú významnými provitamínmi A – organizmus ich dokáže premeniť na biologicky účinný vitamín A (retinol).
Lykopén zabraňuje oxidácii cholesterolu, pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny prostaty, krčka maternice a napríklad aj infarktu.
Luteín a zeaxanín pre dobrý zrak
Úloha luteínu a zeaxanínu je pri videní kľúčová. Nazývame ich žlté pigmenty a v ľudskom oku ich nájdeme uprostred sietnice. Ich koncentrácia v centrálnej sietnici je až niekoľko 100-násobne vyššia a iba vďaka nim vie sietnica poriadne zaostriť. Žltá škvrna či makula, ako túto časť sietnice nazývame, je miesto, kde je najväčšia hustota čapíkov a teda aj najostrejšie videnie. Má asi 5 mm. Obraz, na ktorý sa človek pozerá kolmo, sa premieta práve do tohto bodu.
Úlohou luteínu a zeaxanínu v oku je filtrovať škodlivé vysokoenergetické vlnové dĺžky zo svetla a chrániť tak bunky očí. Antioxidanty ďalej neutralizujú voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice. Preto zohrávajú dôležitú úlohu aj pri prevencii kataraktov (ochorenie očnej šošovky, ktoré vzniká znížením jej priehľadnosti až úplnou stratou priehľadnosti v dôsledku štrukturálnych zmien). Luteín a zeaxantín tiež znižujú riziko makulárnej degenerácie spájajúcej sa s pribúdajúcim vekom. Je potvrdené, že užívanie kvalitných výživových doplnkov znižuje riziko rozvoja neskoršej makulárnej degenerácie.
Ako karotenoidy do organizmu dopĺňať
Z hľadiska zdravej výživy je najlepšie prijímať karotenoidy z potravín na ne bohatých alebo prírodných výživových doplnkov, kde sa uplatňuje ich synergický efekt. Nebojte sa preto konzumácie ovocia a zeleniny žltej, červenej, oranžovej, ale aj zelenej farby. Spomeňme napríklad mrkvu, batáty (sladké zemiaky), hokkaido, papriku, marhule, paradajky, červený melón, grapefruit či listovú zeleninu. Zdrojom luteínu a zeaxanínu sú aj vaječné žĺtky alebo avokádo či hurmikaki.
Prírodným zdrojom karotenoidov luteínu a zeaxanínu sú aj výživové doplnky Ocuvite, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Zabezpečujú cielenú výživu očí a okrem spomínaných karotenoidov obsahujú aj vitamíny C a E, ďalšie minerály a zinok, ktorý prispieva k udržaniu dobrého zraku. Výživové doplnky Ocuvite obsahujú luteín a zeaxanín z extraktu kvetov aksamietnice (lat. Tagetes erecta L).