Sietnica a žltá škvrna – na čo nám slúžia?

Oko je v ľudskom organizme považované za jeden z najkomplexnejších a zároveň najzložitejších systémov. Skladá sa z mnohých častí, z ktorých každá má svoju špecifickú funkciu. My si v tomto článku zaostríme na sietnicu a žltú škvrnu.

Bez sietnice by to nešlo

Sietnica je film na zadnej stene oka, ktorý prijíma svetlo prechádzajúce očnou šošovkou. V zadnej časti sietnice sa nachádzajú svetlocitlivé zrakové bunky – tyčinky a čapíky, prednú časť tvoria pigmentové bunky. Pigmentová vrstva obsahuje pigment fuscín. Pigmentové bunky vysielajú výbežky medzi tyčinky a čapíky. Pigmenty tejto vrstvy nazývame fotopigmenty. Transformujú svetlo na chemické nervové impulzy, čiže premieňajú svetlo na elektrické signály, ktoré sú vysielané do mozgu tak, aby dokázal pochopiť čo vidíme.

Žltá škvrna a jej úloha

Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula) a má asi 5 mm. Nájdeme tu najväčšiu hustotu čapíkov a teda aj najostrejšie videnie. V jej úplnom strede nie sú vôbec žiadne tyčinky. Obraz, na ktorý sa pozeráme kolmo, sa premieta práve do tohto bodu.

Červenkastá až žltá farba makuly je spôsobená obsahom pigmentov, luteínu a zeaxantínu. Vďaka žltej škvrne, teda ostrému videniu, registrujeme aj drobné detaily a môžeme vykonávať činnosti, ktoré to vyžadujú – napríklad čítanie alebo šoférovanie auta.

Zaujímavé je, že žltá škvrna v skutočnosti nie je vôbec žltá, ale o niečo červenšia ako okolie. Makula sa sfarbuje na žlto, až po zastavení všetkých prejavov života.

Čo škodí žltej škvrne?

Okrem staroby môže byť  žltá škvrna poškodená nesprávnou životosprávou. Na správne fungovanie makuly negatívne pôsobí fajčenie, stresový faktor, znečistené ovzdušie, nezdravé stravovanie, obezita, dlhodobý deficit spánku, nedostatočná výživa a podobne. Medzi najväčšie rizikové faktory ešte zaraďujeme dedičnosť, cukrovku, vysoký krvný tlak, zvýšenú hladinu cholesterolu a dlhé či intenzívne vystavenie oka silnému žiareniu bez ochrany.

Čo pomáha ostrejšiemu videniu?

Keďže si náš organizmus nevie karotenoidy luteín a zeaxanín sám vytvoriť, sme odkázaní na ich príjem zo stravy alebo cielenej výživy vo forme výživových doplnkov. Ak máte pocit, že vaša bežná strava na výživu vašich očí nestačí, zamerajte sa na cielenú výživu s výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré vám dostatočne doplnia do tela presne tie potrebné látky, ktoré vaše oči potrebujú. Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte boli vyvinuté na základe vedeckých poznatkov. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

Okrem cielenej výživy zaraďte do svojho každodenného života pohybovú aktivitu, dostatok spánku, kvalitnú ochranu očí, vyhýbajte sa rizikovým faktorom a v neposlednom rade chodievajte na pravidelné kontroly k očnému špecialistovi.

Pozrite si naše krátke video, kde je zhrnuté všetko podstatné:

 
Zdieľať na