Najčastejšie ochorenia očí spojené s vyšším vekom

Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Preto nie je žiadnym prekvapením, že oči postihujú ochorenia v každom veku. My sa pozrieme na tie, ktoré ľudí väčšinou postihujú s pribúdajúcim vekom. Nech ste akokoľvek starí či mladí, starostlivosť o oči a zrak by mala byť každodennou samozrejmosťou.

Zelený zákal (glaukóm)

Zelený zákal sa častejšie vyskytuje u starších ľudí a do určitej miery je to dedičné ochorenie. Pri glaukóme sú vysokým vnútroočným tlakom poškodené vlákna zrakového nervu. Zrak sa zhoršuje postupne, avšak pacient si zmeny v zraku nemusí zo začiatku vôbec všimnúť. Chorobu často odhalí až neskoro, kedy sú očné nervy nezvratne poškodené. Ak sa zelený zákal neodhalí včas, resp. sa nezastaví jeho postup, pacientovi hrozí úplná strata zraku.

Glaukóm väčšinou postihuje obidve oči, ale na jednom z nich sa objaví skôr. Ak je ochorenie včas odhalené, je možné postup choroby zastaviť a minimalizovať ďalšie zhoršovanie zraku pomocou liečby špeciálnymi očnými kvapkami alebo laserovým zákrokom či operáciou očí.

Sivý zákal (katarakta)

Sivý zákal má súvislosť s procesom starnutia, takže sa najčastejšie objavuje u starších ľudí. Súvisí s genetickou predispozíciou, ale aj životným štýlom človeka. Jeho vznik môže podmieniť zlá výživa, pôsobenie škodlivého UV žiarenia na oči, fajčenie, cukrovka a podobne.

Pri sivom zákale stráca šošovka ľudského oka svoju priehľadnosť. Zakalí sa do žltej či sivej farby, takže do oka sa dostáva málo svetla. Pacient vidí zahmlene, niekedy má zdvojené videnie, nevidí ostrý obraz a oči môžu byť dokonca citlivé na silné svetlo. Neliečený sivý zákal môže prerásť až do slepoty. Ak ochorenie znižuje kvalitu života pacienta, je potrebný chirurgický zákrok na jeho odstránenie – výmena chorej šošovky za umelú.

Vekom podmienená makulárna degenerácia

Podstatou vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice v ľudskom oku. Pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Chorobou je postihnutý stred zorného poľa, periférne videnie ostáva zachované a ani sa nekončí slepotou. Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starí ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky.

Poznáme suchú a vlhkú formu makulárnej degenerácie. Suchá forma sa vyskytuje častejšie a oko postihuje postupne. Jej liečba zatiaľ neexistuje, ale je dokázané, že niektoré potraviny, ako napríklad listová zelenina alebo cielená výživa zodpovedajúcimi výživovými doplnkami môžu jej rozvoj spomaliť. Každodenné aktivity pacienta je možné uľahčiť pomocou dobrého osvetlenia, sadzbou väčšieho písma alebo používaním lupy. Vlhká forma sa rozvíja oveľa rýchlejšie a spôsobuje závažnejšie poškodenie zraku až slepotu. Pri liečbe sa používajú lieky či laser, avšak úspech liečby nie je zaručený. Často len zastaví ďalší progres ochorenia.

Odporúčania

Starostlivosť o naše oči by sme nemali zanedbávať v žiadnom veku, aby už potom nebolo neskoro. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel sa môžete vyhnúť zhoršeniu zdravia očí a zraku. Každý krok k zdravšiemu životnému štýlu bude mať pozitívny dopad aj na zdravie vašich očí.

  • Jedzte kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny.
  • Ak máte pocit, že vaša bežná strava na výživu vašich očí nestačí, zamerajte sa na cielenú výživu s výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré vám dostatočne doplnia do tela potrebné látky. Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach. Doplňte si do tela také živiny, ktoré si váš organizmus nedokáže sám vytvoriť.
  • Prestaňte fajčiť – požiadajte o pomoc svojho praktického lekára alebo lekárnika.
  • Alkohol pite s mierou.
  • Chráňte svoje oči pred slnkom kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
  • Venujte sa pravidelnému cvičeniu a pohybovej aktivite.
  • Pri špecifických prácach v dielni, na záhrade či v domácnosti si vždy chráňte oči ochrannými okuliarmi.
  • Nezabúdajte na pravidelné (najmenej raz za dva roky) očné prehliadky u lekára, ktorý vám zrak vyšetrí. Oční lekári dokážu rozpoznať problémy so zrakom už v ranom štádiu a účinne proti nim zasiahnuť.
Zdieľať na