Vplyv vitamínu A na zdravie sietnice
Vitamín A je esenciálny nutrient, ktorý hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia sietnice a celkového zdravia očí. Je nevyhnutný pre správne fungovanie zraku, imunity, reprodukcie a bunkovej komunikácie.
Biologické funkcie vitamínu A
Vitamín A existuje vo viacerých formách, vrátane retinolu, retinalu a retinoidov, ktoré sú prítomné v živočíšnych produktoch, a tiež vo forme karotenoidov, ako je beta-karotén, ktoré sa nachádzajú v rastlinných potravinách. Zo všetkých týchto foriem je pre zrak a celkové zdravie veľmi dôležitý retinol ako aktívna forma vitamínu A.
Jednou z hlavných funkcií vitamínu A v tele je jeho úloha vo vizuálnom cykle. Ten sa odohráva v sietnici, kde svetlo citlivé bunky nazývané tyčinky a čapíky premieňajú svetelné impulzy na nervové signály, a tie sú následne interpretované mozgom ako obraz.
Nedostatok vitamínu A a zdravie sietnice
Vitamín A nevyhnutne potrebujeme, ak si chceme udržať normálnu štruktúru a funkciu sietnice. Jeho nedostatok môže viesť k rôznym očným poruchám, vrátane šeroslepoty, xerofthalmie a v závažných prípadoch až k trvalej slepote.
1. Nočná slepota
Šeroslepota, alebo neschopnosť vidieť za nízkeho osvetlenia, je jedným z prvých príznakov nedostatku vitamínu A. Je spôsobená deficitom rodopsínu, ktorý je potrebný pre videnie pri slabom svetle. Bez dostatočného množstva retinolu nemôžu tyčinky v sietnici produkovať dostatočné množstvo rodopsínu, čo vedie k zhoršenému videniu v tme.
2. Xerofthalmia
Xerofthalmia je ďalším závažným dôsledkom nedostatku vitamínu A. Prejavuje sa suchosťou spojivky a rohovky oka, čo môže viesť ku keratinizácii a v závažných prípadoch až k ulceráciám a perforácii rohovky. Bez liečby môže xerofthalmia viesť k nezvratnej slepote.
3 Vekovo podmienená degenerácia makuly (VPDM)
Vitamín A hrá dôležitú úlohu aj pri prevencii vekovo podmienenej degenerácie makuly (VPDM), ktorá môže taktiež spôsobiť stratu zraku. Aj keď presné mechanizmy nie sú úplne objasnené, antioxidanty, vrátane karotenoidov ako luteín a zeaxantín, ktoré sú formami provitamínu A, pomáhajú chrániť sietnicu pred oxidačným stresom, ktorý prispieva k vývoju VPDM.
Hypervitaminóza
Odporúčaná denná dávka vitamínu A sa líši podľa veku, pohlavia a fyziologických stavov, ako je tehotenstvo a dojčenie. Nadmerná konzumácia vitamínu A, najmä vo forme retinolu, však môže viesť k toxickým účinkom. Hypervitaminóza A spôsobuje nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, bolesť kĺbov a vo vážnych prípadoch poškodenie pečene a zvýšené riziko zlomenín. Dodržiavajte preto odporúčané dávkovanie a konzultujte dávky s lekárom.
Zdroje vitamínu A
Vitamín A sa nachádza v dvoch hlavných formách: predformovaný vitamín A (retinol a jeho estery) a provitamín A (karotenoidy). Predformovaný vitamín A je prítomný v živočíšnych produktoch ako pečeň, rybí tuk, mliečne výrobky a vajcia. Provitamín A, teda karotenoidy ako beta-karotén, sa nachádzajú v rastlinných potravinách, predovšetkým v oranžovej a žltej zelenine a ovocí, teda napríklad v mrkve, sladkých zemiakoch, v tekvici, mangu a papáji, ale aj v zelených listových zeleninách ako špenát či kel.
Podporte zdravie vašich očí cielenou výživou
Svoj zrak môžete podporiť aj prostredníctvom výživových doplnkov Ocuvite Complete*, Ocuvite Lutein forte* a Ocuvite Lutein Premium*, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú dostatočné množstvo látok pre výživu očí, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a teda je odkázané na ich prísun. Obsahujú vitamíny C a E, ktoré sú silné antioxidanty a pomáhajú chrániť bunky očí pred poškodením voľnými radikálmi a karotenoidy luteín a zeaxantín, ktoré prispievajú k ochrane očí pred škodlivým modrým svetlom a oxidatívnym stresom. Výživové doplnky Ocuvite* obsahujú navyše aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a tiež zinok, ktorý podporuje metabolizmus vitamínu A.
*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy. Pozorne si pre čítajte návod na použitie.