Stavba oka a najlepšia starostlivosť o zrak
Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Oko sa skladá z mnohých komponentov, pričom jeho viditeľná časť predstavuje iba zlomok celej štruktúry.
Zloženie oka
Celé oko má približne veľkosť pingpongovej loptičky a skladá sa z nasledovných častí:
Skléra – Očné bielko tvorí 5/6 vonkajšieho obalu očnej gule. V prednej časti oka 1/6 tvorí rohovka – priehľadné tkanivo bez ciev. Skléra zaisťuje pevnosť a tvar očnej gule, ako aj jej mechanickú odolnosť.
Dúhovka – Určuje farbu očí. Cez dúhovku prechádzajú hladké svaly, ktoré určujú jej priemer ktorým regulujú množstvo svetla prichádzajúceho do oka.
Zornica – Čierna bodka v strede dúhovky je v skutočnosti otvor uprostred dúhovky, ktorý prepúšťa svetlo do oka.
Očná šošovka – Je priehľadná a nachádza sa za dúhovkou. Láme svetlo tak, aby mohol byť videný obraz zaostrený na sietnici. Ak pozeráme do diaľky, očná šošovka je plochá. Ak do blízka, očná šošovka je zaoblená. Tejto zmene tvaru očnej šošovky sa hovorí akomodácia.
Sietnica – Je vnútorná vrstva na zadnej stene oka, ktorá prijíma svetlo prechádzajúce očnou šošovkou. Premieňa svetlo na elektrické signály, ktoré sú vysielané do mozgu. Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula). Žltá farba je vytvorená zhlukom pigmentov, luteínu a zeaxantínu. Vďaka žltej škvrne vidíte drobné detaily a môžete vykonávať činnosti, ktoré vyžadujú ostré videnie (napr. čítanie alebo šoférovanie auta).
Zrakový nerv – Vychádza zo stredu sietnice a prenáša signály zo sietnice do mozgu.
Cievovka – Nachádza sa za sietnicou a absorbuje prebytočné svetlo. Obsahuje cievy, ktoré vyživujú oko.
Očné tekutiny – Sklovec vypĺňa očnú buľvu a za očnou šošovkou zabezpečuje zachovanie tvaru oka. Očná tekutina pred šošovkou udržuje správny tlak oka a dodáva oku živiny.
Starostlivosť o oči
Starajte sa o svoje oči a uvidíte, ako pozitívne sa to prejaví vo vašom živote. Za všetko, čo urobíte pre zdravie vašich očí sa vám určite poďakujú vo forme správneho fungovania. Dôležité je vyhýbať sa rizikovým faktorom a dodávať im správnu podporu vo forme správnej výživy. Správnu starostlivosť sme zhrnuli do pár bodov:
- Jedzte kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny.
- Nefajčite, nikotín má negatívny vplyv na zdravie vašich očí.
- Alkohol pite s mierou.
- Chráňte svoje oči. Pri špecifických prácach v dielni, na záhrade či v domácnosti používajte ochranné okuliare, pred slnečnými lúčmi sa chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
- Venujte sa pravidelnému cvičeniu a pohybovej aktivite. Cvičte aj s očami, aby ste rozhýbali aj očné svaly.
- Ak môžete vyhýbajte sa dlhému pozeraniu na monitory a obrazovky (TV, telefón a pod.)
- Nezabúdajte na pravidelné (najmenej raz za dva roky) očné prehliadky u lekára, ktorý vám zrak vyšetrí. Oční lekári dokážu rozpoznať problémy so zrakom už v ranom štádiu a účinne proti nim zasiahnuť.
Čo pomáha ostrejšiemu videniu?
Za ostré videnie zodpovedá žltá škvrna (makula) v sietnici, ktorá je tvorená zhlukom pigmentov, luteínu a zeaxantínu. Keďže si náš organizmus nevie karotenoidy luteín a zeaxanín sám vytvoriť, sme odkázaní na ich príjem zo stravy alebo cielenej výživy vo forme výživových doplnkov. Častokrát len samotná strava na výživu očí nestačí, zamerajte sa preto na cielenú výživu s výživovými doplnkami, ktoré vám dostatočne doplnia do tela potrebné látky. Výživové doplnky Ocuvite Complete, Ocuvite Lutein forte a Ocuvite Lutein Premium boli vyvinuté na základe vedeckých poznatkov a obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.