Prechodné výpadky videnia verzus postupná strata zraku

Problémy so zrakom prežíva každý človek dramaticky, keďže až 80 % všetkých informácií vnímame cez naše oči. Či stratíme zrak len na chvíľku, čiže na pár sekúnd, alebo na dlhších pár minút či hodín, vždy to niečo signalizuje o našom tele. Najhoršie je, ak zrak strácame nenávratne. Problém môže byť vo viacerých úrovniach oka (tkanivá, optický systém, cievy…) alebo mozgu (tkanivá, cievy…) a preto nie je vôbec jednoduché určiť príčinu občasných výpadkov zraku či jeho postupného a trvalého strácania.

Prechodné výpadky videnia

Našťastie, väčšinou sú prechodné výpadky videnia zapríčinené jednoduchými problémami napríklad so slzným filmom či s kolísaním krvného tlaku. Ak sú výpadky videnia len na jednom oku, môže to signalizovať poškodenie ciev v danom oku alebo degeneratívne zmeny v sklovci či úraz oka. Ak sa to týka oboch očí, pravdepodobne sa jedná o poškodenie ciev alebo tkanív v mozgu. Ak výpadky trvajú len niekoľko sekúnd, môže to mať viacero príčin:

  • Zmeny krvného tlaku
  • Opuch zrakového nervu
  • Drúzy zrakového nervu (hromadenie čiastočiek v zrakovom nerve)

Ak výpadky trvajú minúty až hodiny, pravdepodobne ich spôsobujú:

  • Migrény (bolesti hlavy)
  • Zmeny krvného tlaku
  • Ochorenia ciev v mozgu

Kriticky dôležité je odlíšiť menej závažné príčiny od tých, ktoré zrak bezprostredne ohrozujú. Nesprávna alebo neskorá diagnostika, čiže aj liečba môže výrazne zhoršiť perspektívu na uzdravenie.

Postupná strata zraku

Ak niečo v systéme očí a mozgu prestáva pomaly fungovať, nástup ochorenia si zo začiatku ani nemusíte uvedomiť. Najmä s pribúdajúcim vekom často vyšetrenie očí odkladáme mysliac, že sa jedná len o zhoršenie dioptrií. Nemusí tomu tak byť a preto sú pravidelné preventívne kontroly u oftalmológa také dôležité.

Napríklad pri zelenom zákale sú vysokým vnútroočným tlakom poškodené vlákna zrakového nervu. Zrak sa zhoršuje postupne, avšak pacient si zmeny v zraku nemusí zo začiatku vôbec všimnúť. Chorobu často odhalí až neskoro, kedy sú očné nervy nezvratne poškodené. Ak sa zelený zákal neodhalí včas, resp. sa nezastaví jeho postup, pacientovi hrozí úplná strata zraku. Pri sivom zákale zase pacient vidí zahmlene, niekedy má zdvojené videnie, nevidí ostrý obraz a oči môžu byť dokonca citlivé na silné svetlo. Neliečený sivý zákal môže prerásť až do slepoty. Ochorenie VPDM (vekom podmienená makulárna degenerácia) začína tak, že pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Tiež to môže pripisovať len zhoršeniu dioptrií a zanedbať tak nástup závažného ochorenia, ktoré tiež môže viesť až k slepote.

Cielená výživa

Nástup akéhokoľvek ochorenia môže spomaliť kvalitná cielená výživa očí. Jedzte vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa produktom z bielej múky a tukom presiaknutým potravinám a jedlám. Často však bežná strava na pokrytie všetkých potrieb nestačí, najmä ak by sme ich mali zjesť každý deň v správnom pomere.

So správnou a cielenou výživou vo forme výživových doplnkov môžete potreby na výživu svojich očí veľmi dobre pokryť. Výživové doplnky Ocuvite boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Ocuvite Complete, Ocuvite Lutein forte a Ocuvite Lutein Premium obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

Zdieľať na