5 krokov ako si zlepšiť zrak

Jednoduchá rada ako si zlepšiť zrak neexistuje. Alebo áno? Všetko záleží od toho, aké problémy so zrakom máte. Tak ako všade, aj v prípade očí platí, že je lepšie problémom predchádzať ako riešiť už závažné problémy so zrakom. Veríme, že s našimi tipmi - ako si zlepšiť zrak - budete sláviť úspech.

1. Správna výživa

Ak by ste chceli v ideálnom pomere zjesť všetko prospešné pre vaše oči, bolo by to pomerne zložité. Aj preto sú tu výživové doplnky Ocuvite, ktoré vám s ľahkosťou doplnia do tela potrebné látky. Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú vyváženú kombináciu kvalitných výživných látok, ktorá má blahodarný účinok na vaše oči. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E.

O správnej výžive sa dočítate tu >>

2. Cvičenie očami

Kto už dnes nepozerá na obrazovku počítača alebo smartfónu? Oči by si však mali od dlhého pozerania na obrazovku pravidelne oddýchnuť. Často napríklad zabúdame žmurkať. Vyskúšajte sa každú hodinu vzdialiť od monitora alebo TV prijímača aspoň na 10 minút. Zapozerajte sa cez okno do diaľky a kto chce, môže si očné svaly precvičiť ľahkými cvikmi. Očami sledujte obdĺžnik veľkosti 1 x 0,5 metra, pozrite sa do všetkých krajných polôh pomyselného obdĺžnika.

3. Ideálna telesná hmotnosť

Dostatok pohybu a primerané množstvo telesného tuku významne prispieva k zdraviu vášho zraku. Napríklad u starších osôb tak nedochádza k zužovaniu a tvrdnutiu tepien, čo priamo súvisí s dobrou kondíciou zraku. Vďaka ideálnej telesnej hmotnosti sa vyhnete aj ďalším rizikovým faktorom akými sú vysoký krvný tlak či diabetes.

4. Oddych a relaxácia očí

Očiam venujte jemnú masáž. Silné tlaky na očné bulvy nie sú žiaduce. Ak máte unavené oči, na chvíľu si ich zavrite, tma im urobí dobre. Jemne ich prstami pomasírujte krúživými pohybmi. Kožu okolo očí veľmi nenaťahujte. Masírujte teplými rukami. Ak sú studené, zohrejte ich trením o seba. Chladnejšie obklady na oči použite iba pri ich jemnom opuchnutí. Očiam taktiež prospieva čerstvý vzduch.

5. Vyhýbať sa rizikovým faktorom

Zlepšiť svoj zrak môžete aj tak, že sa budete vyhýbať činnostiam alebo situáciám, ktoré majú negatívny dopad na váš zrak. Niektoré ho dokonca priamo poškodzujú. Platí staré známe príslovie – všetkého veľa škodí.

Nesprávna výživa

Vyhýbajte sa „lakocinkám“ z bielej múky (pečivo, sušienky…), ktoré prispievajú k nadváhe. Zároveň obsahujú lepok, ktorý najmä starší ľudia spracovávajú horšie. Lepok môže zvyšovať hladinu toxínov a nestrávených bielkovín v tele. Neholdujte ani tukom presiaknutým potravinám a jedlám (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá…) zvyšujú riziko vzniku voľných radikálov a vnútorných zápalových procesov v oku.

Dlhé pozeranie na obrazovku

Ak sú oči dlhodobo vystavené žiareniu z obrazovky počítača alebo TV prijímača či smartfónu, vplýva to negatívne na ich kondíciu. Myslite pri tom na správne osvetlenie, vhodné je teplé svetlo. Prostredie v byte či v práci by nemalo byť suché (klimatizácia, prekúrené). Obklopte sa vhodnými zelenými rastlinami, ktoré vytvárajú kyslík a tým zmierňujú suché ovzdušie. Pomôže vám aj klasický zvlhčovač vzduchu.

Mechanické ohrozenie očí

Pri práci doma alebo v záhrade vždy používajte ochranné okuliare. Pred nadmerným slnečným žiarením si oči chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi.

Nefajčite

U fajčiarov je vyššia pravdepodobnosť ochorenia zraku ako u nefajčiarov. Platí to aj pre dlhodobé pobyty v zafajčených priestoroch.

Alkohol s mierou

Obmedzenie príjmu alkoholu podporí lepšie fungovanie zraku. Veľký pozor si dávajte aj na podomácky vyrobený alkohol. Vtedy konzumentovi hrozí oslepnutie až smrť.

Nadváha

Obezita môže zvyšovať nebezpečenstvo diabetu a vysokého krvného tlaku, pričom obe ochorenia môžu mať negatívny vplyv na zdravie vašich očí.

Nevhodné vonkajšie prostredie

Na dobrú kondíciu očí má negatívny vplyv aj niektoré vonkajšie prostredie. Patrí sem napríklad silná klimatizácia, príliš vykúrená miestnosť, veterné a prašné prostredie a podobne.

Ak máte pocit, že sa vám zhoršil zrak, otestujte sa podľa nášho článku >>

Zdieľaj