Rizikové faktory vzniku sivého zákalu, jeho prejavy a liečba

O sivom zákale ste už mnohí určite počuli. Toto ochorenie – odborne sa nazýva katarakta – sa spája skôr s vyšším vekom, avšak zriedkavo sa môže vyskytnúť aj u mladých ľudí. Jeho etiológia a prejavy sú o čosi iné ako pri zelenom zákale (glaukóme), no aj pri sivom zákale v konečných štádiách hrozí riziko slepoty. Nemusíte sa však báť, pri prevencii a včasnej diagnostike sa dá sivý zákal pomerne ľahko odstrániť.

sivý zákal

Ako sivý zákal vzniká a čo sú jeho rizikové faktory

Väčšina sivých zákalov vzniká ako jeden z dôsledkov procesu starnutia, preto sa vek všeobecne považuje za jeden z rizikových faktorov katarakty. Šošovka postupne starne, pričom stráca svoju elasticitu a priehľadnosť. Spolu s procesom starnutia sa za rizikové považujú aj úrazy. V oboch prípadoch dochádza k zmene tkaniva šošovky, čo môže spôsobiť, že sa do šošovky začnú uvoľňovať bielkoviny a vláknina. Nastáva tak zakalenie šošovky a videnie sa stáva zahmleným.

Za rizikovú sa taktiež považuje dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu – môže tak dochádzať ku štrukturálnym zmenám rohovky. Genetika a niektoré pridružené ochorenia tiež hrajú svoju úlohu v rámci etiológie katarakty. Napríklad osoby s diabetom majú zvýšené riziko vzniku sivého zákalu, nakoľko vysoká hladina cukru v krvi ovplyvňuje metabolizmus šošovky. Rovnako tak aj fajčenie a konzumácia alkoholu zvyšujú riziko vzniku sivého zákalu a to tým, že vytvárajú voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky šošovky.

Symptómy

  • Zahmlené alebo rozmazané videnie
  • Citlivosť na svetlo
  • Potreba stále väčšieho svetla napríklad pri čítaní alebo písaní
  • Znížená intenzita farieb
  • Nočná slepota – výrazne znížená schopnosť vidieť v slabo osvetlených miestach

Symptómy sa môžu líšiť v závislosti od štádia vývoja katarakty. Na začiatku môžu byť symptómy mierne, avšak postupne sa zhoršujú. Ak si všimnete akúkoľvek zmenu vo vašom zraku, odporúčame čím skôr navštíviť oftalmológa.

Liečba

Sivý zákal sa dá odstrániť jedine chirurgicky, nie je možné ho liečiť očnými kvapkami či inými liekmi. V dnešnej dobe je však takáto operácia celkom bezbolestná a účinná. Pri operácií sa odstráni zakalená šošovka a nahradí sa novou, intraokulárnou umelou šošovkou, ktorá je zväčša vyrábaná zo silikónových či iných materiálov a je telom dobre prijímaná. Po operácií nasleduje rekonvalescencia, počas ktorej vám lekár predpíše konkrétny druh očných kvapiek, pričom je zároveň potrebné dodržiavať ďalšie pokyny, akými sú napríklad obmedzená fyzická aktivita na nejaký čas. Po operácií je však potrebné absolvovať pravidelné kontroly u vášho očného lekára.

Ako sa dá znížiť riziko vzniku sivého zákalu?

Existujú určité kroky, ktorými viete prispieť k zníženiu rizika vzniku katarakty. Veľmi dôležité je dodržiavať správnu životosprávu, čo zahŕňa:

  • Obmedziť pitie alkoholu
  • Nefajčiť
  • Prijímať zdravú a vyváženú stravu, prípadne cielenú výživu na oči
  • Nevystavovať oči priamemu UV žiareniu
  • Absolvovať pravidelné prehliadky u lekára

Podporte zdravie vašich očí

Svoj zrak môžete podporiť aj prostredníctvom výživových doplnkov Ocuvite Complete*, Ocuvite Lutein forte* a Ocuvite Lutein Premium*, ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, a obsahujú dostatočné množstvo látok pre výživu očí, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a teda je odkázané na ich prísun zvonku. Vitamín C a E sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky oči pred poškodením voľnými radikálmi, luteín a zeaxantín sú karotenoidy  známe tým, že prispievajú k ochrane očí pred škodlivým modrým svetlom a oxidatívnym stresom. Výživové doplnky Occuvite obsahujú taktiež Omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a tiež zinok, ktorý podporuje metabolizmus vitamínu A.

*Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

 

Zdroje:

Zdieľať na