Zaujímavosti o zraku zo zvieracej ríše

Je fascinujúce pozorovať, ako to má príroda všetko dobre premyslené. A čím je človek starší, tým si viac uvedomuje, že by to ani lepšie nevymyslel! Vedeli ste napríklad, že dážďovka nemá oči vôbec , sova vidí pohybujúcu sa myš na vzdialenosť viac ako 40 metrov a morčatá sa rodia s otvorenými očami?

Zrak umožňuje zvieratám vnímať svetelné podnety a slúži im najmä na vyhľadávanie potravy, životných partnerov a nemôžeme zabudnúť aj na zaznamenanie hroziaceho nebezpečenstva. Zmyslovým orgánom zraku je väčšinou oko, teda väčšinou dve. Ale sú aj výnimky. Ryba s tajomným menom Rhynchohyalusnatalensis má až štyri oči a vďaka tomu vo vode vidí nad seba aj pod seba.Škorpióny majú až 12 očí a medúzy dokonca 24 očí. Rekordérkou je však hrebenatka, ktorá má okolo svojej ulity až 100 očí na sledovanie nebezpečenstva okolo nej.

Myslíte si, že zvieratá vidia farebne? Áno, ako ktoré! Ryby, vtáky a cicavce majú zrak vyvinutý najmä na denné farebné videnie. Živočíchy, ktoré sú aktívne v noci a za súmraku, majú dobre vyvinutý zrak na nočné – čiernobiele videnie. Napríklad mačka dobre vidí vo dne aj v noci, zato psie oči nedokážu rozlíšiť červenú ani zelenú farbu. Sova je zase jediným vtákom, ktorý vidí modrú farbu. No a hádajte, ktoré zviera má v porovnaní s človekom až 350x lepšie farebné videnie, a to aj pri miernom osvetlení? Neuveríte, ale je to gekón!

Očné viečka sú dva pohyblivé záhyby, ktorých najdôležitejšou úlohou je ochrana očnej gule a zvlhčovanie rohovky. U zvierat je to samozrejme obdobné, avšak napríklad ťavy majú až tri očné viečka riasy dlhé až 10 cm. Je to najmä z dôvodu ochrany očí pred lietajúcim pieskom a prachom na púšti. Také škrečky žmurkajú vždy len jedným okom a žmurknúť oboma očami súčasne ani nedokážu. Zaujímavý zrak majú aj hady. Očné viečka nemajú vôbec (kryje ich iba tenká membrána), zato majú dva typy očí. Jeden typ používajú na bežné videnie a druhý na zachytenie pohybu a detekciu tepla.

Omega 3-mastné kyseliny

Nech je to so zvieratami akokoľvek, iba ľudia majú tú vymoženosť, vyživovať svoje oči účinnými prírodnými látkami, ktoré obsahujú produkty Ocuvite. Omega 3-mastné kyseliny, zinok, selén, luteín či vitamíny E a C pomáhajú udržiavať dobrý zrak a pôsobia aj ako biologické „slnečné okuliare“, chránia naše oči pred agresívnym slnečným žiarením. Starajte sa o svoje oči, odvďačia sa vám za to! Viac informácií nájdete na stránke www.ocuvite.sk.

Aký by to bol článok, bez pár zaujímavých drobností na záver? 🙂

  • Delfín má pri spánku jedno oko otvorené.
  • Najväčšie oko na svete má chytľan obrovitý (kalmár obrovský) a meriav priemere 27 cm.
  • Pštros má oko väčšie ako svoj mozog.
  • Kozy majú zrenice obdĺžnikového tvaru. Vďaka tomu majú širšie zorné pole.